titulek

Morava beer tour 2005


První nápad podniknout výpravu do Moravské a Slezské části naší země se urodil v našich hlavách již někdy o vánocích 2004. Samozřejmě to měla být výprava tématicky zaměřená na pivovary a pivní půllitry, ochutnávky pivního moku a to jak již víte je souhrnně předmětem našeho zájmu. Půl roku těšení a plánů utekl rychle jako uchyl z Kosmonoského ústavu a nadešel očekávaný den D.

2.7.2005

10:42
Od Kosmonos se blíží zelený Favorit řízený kamarádem Michalem, mimochodem řidičem výpravy a zastavuje na parkovišti před barákem u Rendy ( Renda - navigátor výpravy), který již nedočkavě poskakuje, obtěžkán proviantem, stanem, spacákem, krabicí s koláčem od maminky na svačinu. Vyrážíme, bereme ještě benzín a fofrem směr Jičín, kde bydlel loupežník Rumcajs.

11:25
Průjezd Jičínem. Průběžně poprchává, ovšem náladu nám to nekazí.

12:10
Jsme v Hradci Králové a najíždíme směr Ostrava.

13:15
přijíždíme do Vamberka – města krajky a čeká nás první svačinka ze skromných zásob. Řízeček s chlebem a tradá na Žamberk, kde je pivovárek.

13:40
A jsme tu, v Žamberku. A co to nevidíme spíš vidíme, že je zavřeno. Nevadí odtud půllitry stejně již máme. Naskakujeme do auta a jedeme směr Šumperk do Rýmařova. Cesta probíhá klidně, počasí nic moc, ale zima není. Přejíždíme nějakou vrchovinu – samá zatáčka nahoru a dolů a zase klikotoč a šikana a horizont a údolí a hádejte, kde jsme? Přejeli jsme Jeseníky. Blížíme se k Šumperku.

14:35
Průjezd Šumperkem.

15:15
Příjezd do Rýmařova po malém zakufrování, ale fakt jen malém, co by se za nehet vešlo. Stojíme před hotelem a pivovarem Excelent. Máme smůlu, personál nás nevlídným slovem upozornil, že již pivo nevaří a půllitry, kterých jsme se dožadovali a viděli v prosklené skříňce u vchodu nám neprodají. Klíče od skříně má prý jen majitel a takových, že by bylo co by rádi pullitr je spoustu. Nedá se nic dělat – pivovar si fotíme a odjíždíme s nepořízenou. 2x nás to mrzí, protože tento zástupce zdejšího pivovaru nám ve sbírkách chybí. Nadáváme, hrozíme rukou s odjíždějícího auta, bereme směr Hlučín. Zrovna šťastně to pro nás nezačíná, ale doufáme, že bude lépe.

16:15
Průjezd Opavou a najednou je před náma - Hlučín, provedem procházku po městě a po určité době nacházíme Hlučínský starý pivovar, kde točí pivo AVAR. Dáváme si pivko a limo. Pivo Renda, limo řidič výpravy Michal (má smůlu, naleje se až večer). Na hezké servírce usmlouváme prodej dvou pullitrů AVAR, i když ve sbírkách již jsou, ale na výměnu se hodí a také zjišťujeme, že zde točí Ostravar a mají nové pullitry. Taktéž dva pod servírčinou rukou kupujeme a máme radost z nového přírůstku. Balíme a frčíme na Ostravu, černé to město a Frýdek-Místek.

17:30
Průjezd Ostravou, obdivujeme a fotíme důlní zařízení. Jedeme dál na Frýdek–Místek, další cíl našeho putování.

18:00
Konečně Frýdek-Místek. 45 minut marně hledáme pivovar ARTHUR´S a nic nenacházíme. Zastavujeme dva místní mládence a ptáme se na pivovar. Očividně jsme je pobavili a že prý pivaři jsou, ale v životě o tomhle pivu a pivovaru neslyšeli. Podle nás to jejich pivo točí jen v nějaké hospodě a tam je i ta adresa, kterou jsme bohužel nenašli. Zhnuseně nasedáme do auta a odjíždíme na město Příbor.

18:50
Profrčíme Příborem, je tady nový pivovar, ale zatím nemají půllitry, takže není pro nás tolik lukrativní.

19:10
Jsme v Kopřivnici, městě náklaďáků a motorů Tatra. Cestou vidíme nějakou hernu a reklamu na pivo Bonver. Na nic nečekáme, tohoto zástupce pivovaru nemáme a již jsme u baru. Po diskuzi s číšníkem zjišťujeme, že sklenice nemá, pivo se již tady netočí z důvodu malého odbytu. Rozladěně odjíždíme hledat pivnici Žába, kde točí pivo pivovaru Vaněk a Vaněk – Lašský vulkán. Chceme ochutnat, jejich sklenici již máme. Po 30 minutovém hledání pivnici nacházíme a dáváme si po jednom pivku. Nic moc, nechutná nám a tak se alespoň ptáme číšníka na nějaký kemp poblíž k přenocování. Je ochotný a doporučuje nám nový kemp ve Frenštátě pod Radhoštěm.

20:25
Kemp nacházíme velmi snadno a jsme překvapeni jak je tu krásně a čisto. Po vyřízení formalit na recepci stavíme stany, něco málo pojíme a tradá do víru velkoměsta. Zaujala nás hudba na místním fotbalovém hřišti a davy lidí mířících tam. Jdeme s houfem. Přicházíme a nacházíme produkci nějaké revivalové skupiny rádoby Kabát a spousty ožralích lidských trosek plazících se v prachu. Obracíme, vracíme se ke kempu a v bezprostřední blízkosti našeho nového domova objevujem pěknou Valašskou rychtu s výborným Radegastem a v jídelníčku místní speciality. Dáváme několik piv, něco do žaludku, klábosíme, veselíme se. Hodnotíme úspěšnost nebo spíše převedeno na sklenice neúspěšnost uplynulého dne.

23:59
Klikatý odchod do stanů, hygiena v překvapivě čistých sociálkách a zasloužený spánek po náročném prvním dnu výpravy Morava Beer Tour.


3.7.2005

7:00
Renda je již na nohou a cvičí, noc byla klidná, ale na léto velice studená – no prostě Beskydy. Krásně se spalo a celou noc krásně hučel nedaleký potok. Bude asi hezky, protože je tu rosa velká jako ping-pongový míčky.

7:30
Ze svého brlohu leze i Michal, pácháme ranní očistu a sedáme si k snídani do pěkného dřevěného altánu. Dáváme čaj z automatu a pojídáme koláč z domova. V klidu rozjímáme pod Beskydským sluncem, protože nám musej uschnout zafuněný orosený stany.

8:00
Balíme, skládáme, nakládáme, uděláme pár fotek. Vedle kempu je suprový aquapark a tak taky na památku fotíme, abychom ukázali doma, že i takový “menší“ Frenštát pod Radhoštěm má pěkný koupaliště a ne jako u nás doma v Mladé Boleslavi.

8:40
Vyjíždíme do druhého dne putování vstříc novým dobrodružstvím, krásami Beskyd a hlavně za pivem a půllitry. Chtěli bychom pokořit horu Radhošť a pozdravit toho kluka žulovýho jak tam stojí nahoře, nějakej Radegast nebo jak se jmenuje – na toho se obzvlášť Renda těší. Pak taky Do Tatra muzea v Kopřivnici a do Štramberka, kde je pivovar a jejich Štramberská trúba a uši. Je toho hodně, ale je pěkně a už se těšíme.

9:00
Jsme v Kopřivnici a chystáme se do muzea Tatry a musíme říct, že předčilo naše očekávání. Je to tam moc pěkné, fotíme, kupujem suvenýry a vyrážíme do Štramberka.

10:20
Štramberk nás přivítal v plné parádě spolu s pěkným počasím. Parkujeme a vydáváme se vzhůru směr Štramberská Trůba. Mají tam fakt krásné náměstí. Vylezli jsme na Trůbu, udělali fotky a šupem dolů do pivovaru. Výborný pivo a ptáme se jestli náhodou nejsou na prodej půllitry. Číšník na to, že ano a že je mají asi měsíc. Kupujem a jdeme na náměstí pro specialitu zdejší „ Štranberské uši „ takové ty perníkové kornoutky. Taktéž kupujem pro příbuzné, u auta dáváme svačinku – pořád řízečky z domova.

12:00
Odjezd zpět na Frenštát p/Radhoštěm k lanovce na Pustevny.

12:30
Jsme tady, chvilku jdeme pěšky a jsme přímo u stanice lanovky Ráztoka, kupujem jízdenky a už se těšíme na krásný výhled, na cestu po hřebenech až k soše Radegasta.

12:45
A už jedem a je to super, jen Rendovi se trochu houpe žaludek, ale příroda super. Následuje menší tůra po vrcholcích hor, paráda všude stáda ovcí a bačové. Přicházíme k soše Radegasta – pěknej to chlapík. Fotíme se s ním společně. Stíháme odjezd lanovky jen tak tak a to díky tomu, že jsme měli koupenou zpáteční jízdenku. Jinak by jsme ve frontě stáli ještě dneska. Opět následuje nádherná cesta dolů do údolí.

14:35
Chystáme se k odjezdu do Valašského muzea v přírodě do Rožnova pod Radhoštěm – vzpomínáme na známou písničku Rožnovské hodiny smutně bijů...

15:00
Přijíždíme do Rožnova a všude je neskutečné množství aut a autobusů a není, kde parkovat. To jsme totiž netušili, že právě ve skanzenech Valašského muzea probíhá folklorní mezinárodní festival. Všude jsou valaši a valašky – tančí se a zpívá, jdeme si prohlédnout lidové stavby a ukázku řemesel. Prodávají se valašské frgále, jehněčí grilované masíčko, slivovička, pivo a spousty jiných dobrot..Líbilo se nám tam, ale čeká nás cesta dál.

15:50
Míříme na obec Zašová, tam totiž sídlí pivovar Bonver.

16:05
Jsme tady a v obci zrovna probíhá veliká pouť. Spousty stánků se vším možným, jídla a pití, atrakce, spousty ožralích a to všechno po celé vesnici. Ale kde jen najít pivovar. Jako blesk z čistého nebe vidíme stánek a tam se točí pivko Bonver a hele z originálních pullitrů. Ochutnáme, pokecáme kupujem všechny půllitry co tam mají – pro každého 2 nové přírůstky a také do sbírky nový pivovar.

16:35
Nasedáme do auta a jedem, i když díky uzavírkám ve vesnici nás cesta vyvedla někam do lesa. Jedeme lesem cestou necestou, připadá nám, že i polem nepolem, akorát že ne, velkým malotraktorem. Konečně pořádná silnice a frčíme na Lipník nad Bečvou, kde by měl být jeden pivovárek. Snad to bude poslední štace před ubytováním. Je pekelný vedro a máme toho celkem dost a velkou žízeň.

17:15
Jsme v pěkném malém městečku Lipník nad Bečvou – náměstí prázdné, nikdo nikde jen pár nepřizpůsobivých občanů. Po chvilce hledání pivovárku nacházíme v podloubí malou hernu s Tip sportem. K našemu překvapení se zde točí Lipnický ležák. Našli jsme to, hurá. Ochutnali jsme, pokecali s majitelem a dáváme dva kousky. Dobrý pivo. Majitelé k nám prý jezdí na Svijanské pivní slavnosti. Příjemné setkání.

18:15
Míříme hledat ubytování směr Hodonín.

18:45
Průjezd Přerovem.

18:50
Projíždíme nádhernou obcí Troubky, nejvíce zničené při povodni v roce 2002. Už byste to nepoznali.

19:00
Projíždíme postupně Kojetín, Kroměříž, Otrokovice a nevíme kudy kam za kempem. Ptáme se nějaké pěkné slečny a doporučuje nám camping Pahrbek v Napajedlech, kde jsou známé hřebčíny.

20:00
S radostí kemp Pahrbek nacházíme a je tu pěkný rybník. Noční strážný vyřizuje ubytování a vypráví, že má na Mladoboleslavsku sestru. Nabízí nám teplé lahváče. Slušně odmítáme. Stavíme stany a jdeme na pivo. Kiosek jenom jeden, piva taky jenom jeden druh a to Gambrinus, ale nevadí. Večeříme, zapijíme řádkou piv. Dnes ještě zbývá higyenická očista, ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká v umývárkách. Neskutečný humus na podlaze, tak i ve sprchách. Někteří spoluobčané jsou prasata a navíc to zvíře urážíme. To jsme se ve Frenštátě namlsali a teď tohle. Nejsme z cukru, přežíváme, jen doufáme, že se ráno neprobudíme s pupínky.

23:20
Jdeme zalézt do stanů, nějaká společnost se vedle bujaře baví a jak sledujem bude to plodná noc. Zítra nás čeká Hodonín a Brno. Dobrou noc.


4.7.2005

7:45
To byla noc, ty křiklouni zalezli asi v 04.30 no děs. Jsme rádi, že nám nikdo nepozvracel stan. Jdeme se opláchnout před snídaní. Pořád ještě máme koláč a perník z domova. Musíme to teď dojíst nebo to bude plesnivý. Nic tomu není, zapijíme čajem a kávou mimořádně hnusnou kioskovou a jdem balit stany.

9:00
Vyrážíme do Hodonína za pullitrem pivovaru Kunc, v který po pravdě moc nedoufáme. Projíždíme obcí Babice, kde sídlí známá firma Hamé / paštika Májka /. Jedeme dále směrem na Uherské Hradiště.

10:00
Projíždíme Strážnicí, silnici kolem lemují stařenky v krojích.

10:20
Jsme v Hodoníně a za chvíli na hlavní třídě nacházíme pivovar Kunc. Dáváme polévku a pivko. Pijeme však z čistých pullitrů bez loga. Pak si všímáme, že v koutě restaurace stojí skleník a v něm spousta pullitrů s logem ŠVIHÁK. Ptáme se číšníka, půllitry má na prodej, ale jen jeden bez ucha a ostatní s uchem. Nevadí 5 jich kupujem. Tento pivovar ještě nemáme, na burzách se prakticky nevyskytuje. Obdarujem číšníka propiskou ŠKODA, pohovoříme o autech a uháníme dál do světa.

12:05
Odjíždíme do Brna, velkého to města.

13:15
Příjezd po chvilce motání do centra Brna – chceme navštívit Starobrno a pivovárek a hotel Pegas. Nejdříve navštěvujem druhý v pořadí jmenovaný. Dáváme oběd, kupujem Pegas půllitry a pokračujem dál na staré Brno do pivovaru Starobrno. Opět jsme úspěšní a kupujem v podnikové prodejně další tři půllitry. Jen nás trochu tato prodejna zklamala ohledně vzhledu a umístění – rozkládá se v nějaké garáži či co to bylo. Tak velký pivovar by si zasloužil lepší reprezentativní prodejnu i když v blízkosti pivovaru se něco pěkného a proskleného staví tak to bude možná ono.

15:00
Odjíždíme kousek za Brno do pivovaru U Richarda Brno - Žebětín. Bereme poslední dva půllitry, prý další jsou ve výrobě.

16:00
Odjíždíme k Brněnské přehradě k přenocování a s nadějí, že najdeme nějaký útulný kemp vzhledem k vodní ploše. Projíždíme lesy kolem Brněnského okruhu, kde se jezdí závody Grand Prix.

17:00
Ještě jsme žádný kemp nenašli a přestáváme na to mít nervy. Ale přece jeden se našel, byl v kopci, žádná recepce, samý Holanďan s podepřeným přívěsem, aby mu neujel. Tak to je konec, shodujem se po hlasování, že tady nezůstanem. Po chvilce vzpomínáme, že jsme kolem jednoho malého rodinného kempu projeli a bylo to v obci Ostrovačice, asi 5 km od Brna. Prcháme tam. Už nikdy tu slavnou Brněnskou přehradu.

17:15
Projíždíme kolem malinkaté recepce kempu Alpa, která začíná fungovat právě v 17.00 hodin. Za okýnkem, které zároveň slouží jako výčep vykukuje hezká dcera majitelů této ubytovací zahrady. Vyřizujem formality, vybíráme si plochu na postavení stanů. Prohlédnem si kemp, je malý a fakt pěkný a útulný. Ideální pro naše potřeby.

17:45
Řešíme informace meteorologů o blížících se přívalech dešťů a další strategie na zítřek. Poprvé nás napadá myšlenka o zkrácení výpravy o jeden den a tím i zítřejší večerní návrat domů. Pokud zítra stihnem navštívit zbytek naplanovaných pivovarů, plán cesty je splněn a pokud by pršelo, stejně by to nebylo nic moc rozkládat v takové slotě stany. Ale žízeň se již hlásí a uvidíme ráno jak bude.

18:00
Již sedíme u recepce, kde je spousta míst k posezení a dáváme po horkém dni každý první z mnoha piv dnešního večera. Povečeříme párky ze skromné nabídky paní domácí a pak už jen piva a brambůrky a piva a piva a piva. Postupně přicházejí vesničané, kteří v obci pravděpodobně nemají hospodu a tak zde je jediné místo, kde se točí a ještě k tomu jejich dobré Starobrno. Je veselo, popíjí se a je fajn až do pozdní noci, kdy z důvodů zavírací hodiny výčepu se ukládáme do stanů. Při usínání nás ukolébává jen vzdálený zvuk aut z D1. Dobrou a močením nerušenou noc.


5.7.2005

7:45
Vstáváme a konstatujem, že noc proběhla bezvadně. Při vypití takových piv se nám nikomu nechtělo na záchod. Ještě navíc když k tomu nebolí hlava je to perfektní. Co víc si přát. Počasí je takové jako jsme večer slyšeli v rádiu. Ráno ještě teplo a polojasno. U nás ve středních Čechách již vytrvale prší a oblačnost se rozšiřuje na celé území republiky. Snídáme, balíme stany a děláme rozhodnutí jak dál. Jednomyslně se usnášíme, že dnes bude poslední den výpravy s návratem večerním do našich domovů. Zjišťujeme, že jsme spali v místě literární předlohy „Pohádka máje“ od bratří Mrštíků. Mimochodem krásná příroda.

8:40
Vyjíždíme a loučíme se s kempem Alpa, kde se nám moc líbilo. Jedeme do Sentic za medovým pivem Kvasar.

9:00
Vjíždíme do obce Sentice a po chvíli nacházíme místní pivovar. Zvoníme a vychází majitelel a sládek pan Jelínek. Pohovoříme, kupujem pivo a krásné keramické džbánky – oficiální to půllitry pivovaru.

9:20
Frčíme na Dalešice, pivovar který „účinkoval“ ve filmu Postřižiny dle předlohy B.Hrabala.

9:40
Průjezd Tišnovem, Velkou Býteší a Náměští nad Oslavou. Cestou se zastavujem u Dalešické přehrady a začíná lejt jako z konve. Michal zjišťuje nějaké divné vrzání v řízení auta a začíná být nervozní. Nic zvláštního na technickém stavu nezjišťujem, ale na klidu daleko od domova to nepřidá. Stahují se nad náma černé mraky.

10:20
Příjezd do pivovaru Dalešice a už zdálky je stejný jak ve filmu. Dáváme pořádný oběd, pivko. Nějakou dobu čekáme na průvodce z muzea, než provede výpravu, protože on prodává i suvenýry a pro nás tolik potřebné půllitry se zdejším logem, který nám ve sbírce chybí.

11:30
Dočkali jsme se, kupujem několik kousků skla. Počasí stojí totálně za prd, prší.

11:40
Vyjíždíme na Velké Meziříčí do pivovaru za novými půllitry.

11:55
Průjezd Třebíčí.

12:30
Příjezd do Velkého Mezíříčí poznamenala ponorková nemoc členů výpravy. Řidič Michal neudržel nervy na uzdě a po delším hledání pivovaru okřikl neurvale navigátora výpravy Rendu, který nenavigoval a zabýval se historií města. Renda si to nenechal líbit, vztekle odvětil a mrsknul autoatlasem o podlahu auta, až začaly listy lítat. Michal hrozí, nadává, nemluví. Malou dohru to mělo ještě před hotelem, kde málem došlo k rozpůlení výpravy. Na pěsti nedošlo, ale došlo k usmíření a to jen jak jsme záhlédli nové půllitry. Kupujem krásné ručně foukané půllitry a pokračujem dál Na Klášterní pivovar ŽELIV – kde pivo vaří mniši.

13:10
Máme za sebou Jihlavu a projíždíme Humpolcem.

13:35
V tom hnusném počasí stojíme před klášterem v Želivy a sháníme se po pivovaru. Nacházíme u brány do kláštera obchod se smíšeným zbožím a v něm i pivo Želivských premonstrátorů. Ptáme se prodavačky na půllitry nebo spíše keramické korbele, které mají mít jako oficiální džbánek pivovaru. Dostáváme odpověď, kterou tak neradi slýcháme – nejsou, budou, ale jsou ve výrobě. No nic až někdy příště. Vytrvale leje a pokračujem v posledních hodinách naší cesty směrem na Kostelec nad Černými lesy.

15:15
Přijíždíme do Kostelce nad Černými lesy a při hlavní silnici po průjezdu městem nacházíme pivovar. Je asi v neustálé přestavbě, nic se nikde nedělo a brána zavřená. Máme smůlu, odtud si půllitr taky neodnesem. Odjíždíme a chcem se někde zastavit na sváču.

15:35
Průjezd Českým Brodem a domlouváme se, že si dáme svačinu až v Nymburce. Chceme se tam ještě zastavit v Postřižinském pivovaru pro jednu sklenku. Čeká nás uzávřená pivovarská hospoda a tím i nedostupné suvenýry – tak jen dáváme na nedalekém náměstí v pizzerii pizzu a to takovou, že snad hnusnější nikde nedělaj. Hlavně, že byl personál vysmátej. Již nikdy více pizzu odtud.

17:35
Příjezd do Mladé Boleslavi za vytrvalého deště. Tímto končí naše výprava Morava Beer Tour. Viděli jsme mnoho pěkných měst a míst naší země. Přivezli jsme spoustu pivního skla a nových zážitků. Bylo fajn. Někdy příště nashledanou při nové výpravě. Už se těšíme až ...


P.S. Děkujem Všem hodným lidem ze zemí českých, moravských a slezských za pomoc pří hledání pivních pramenů, že nás neposlali na opačnou stranu a dobrou radou pomohli. Zvláštní poděkování řidiči výpravy Michalu Pluhařovi a navigátorovi výpravy Renému Šnajdrovi za pevné nervy a úspěšný průběh putování.