titulek

o infarktu

Jak poznám infarkt?
Nejčastějším příznakem (90% příznaků) je náhlý pocit tlaku a bolest na hrudníku - za hrudní kostí. Dalšími příznaky jsou bolest v levém rameni (55%), v levém prsu (50%), v levé ruce (50%), v pravém rameni (25%), ve spodní čelisti (20%) nebo v břišní oblasti (15%). Typický je také pocit marnosti, studený pot a nevolnost.

Ženám "tiká" srdce jinak
Nemoci srdce se netýkají jen mužů. Ve skutečnosti umírá na srdeční slabost 2x více žen než mužů! Onemocnění ale často lékaři poznají – příznaky infarktu jsou totiž jiné než u mužů. U mužů se hrozící infarkt projevuje typickou bolestí na prsou, ženám se jen hůře dýchá a trpí nevolností. Mnoho lékařů pak přičítá tyto potíže žlučníku nebo žaludku. Nejhůře rozpoznatelné jsou příznaky u mladých žen. U nich se objevují jen nenápadné příznaky jako celková slabost, či silné pocení.

Víno snižuje riziko infarktu
Mírná konzumace vína (2dcl denně) snižuje riziko onemocnění srdce a oběhové soustavy až o 30%. Alkohol zvyšuje totiž hladinu „hodného“ cholesterolu a brání ucpávání tepen. Je jedno, zda pijete bílé či červené víno.

Ženy, přestaňte kouřit
Nové testy prokázaly, že u kuřaček je riziko infarktu mnohem vyšší. Dosud si lékaři mysleli, že ženy jsou na počátku přechodu chráněny hormony. Byl to omyl. U nekuřaček přichází v průměru u nekuřaček první infarkt kolem 81. roku života. U kuřaček je to už o 14 let dříve.

Test usnadní diagnózu
Test krve dokáže už během 1 hodiny dokázat výskyt infarktu, a jestli a jak je srdce poškozeno. Čím dřív se rozpozná ucpání tepny, tím dřív lze tok krve obnovit. Pokud se vše stihne do 60 minut, může srdce opět plně fungovat.

Kdy musím jít k lékaři
Lékaře okamžitě navštivte, když bez zjevné tělesné námahy déle než 15 až 20 minut cítíte tlak za hrudní kostí – může i vystřelovat ke krku a do paže. Pokud se stejné potíže objevují po námaze a zase zmizí, měli byste se také nechat vyšetřit. Věnčité tepny mohou být už ve vysokém stupni zvápenatění (angina pectoris).

Hlídejte si svůj tlak
Pokud máte delší dobu vysoký krevní tlak, jste infarktem ohroženi. Varováním, že trpíte vysokým tlakem, může být extrémní únavy a krátkodobé poruchy zraku. Proto si tlak nechte pravidelně kontrolovat – po čtyřicítce alespoň 1x ročně. Optimální výška tlaku pro dospělého je pod 130/80. Když se ale vysoký tlak rozpozná včas a je léčen medikamenty, riziko, že dostaneme infarkt se snižuje.

První pomoc: aspirin
Pokud máte podezření na infarkt, vezměte si aspirin – ředí krev. A okamžitě volejte lékaře.

Omyly kolem infarktu
Každý čtvrtý Čech věří, že šance přežití je u infarktu asi 70%. Omyl! Déle než 5 let přežije jen polovina pacientů. Posly infarktu jako nevolnost (14,6%), mdloby (12,2%) či bolest břicha (3,1%) zná navíc jen minimum lidí…